Ošetření pánevního dna dle Ludmily Mojžíšové

08.02.2017

Pánevní dno je soustava svalů, vyplňující kostěnou pánev. Tato svalovina se rozprostírá jako miska v malé pánvi, má funkční i strukturální povahu. Strukturálně je pánevní dno určitým uzávěrem, podporou a nosníkem pro orgány dutiny břišní. Je to jedno z pater, na kterém je naše tělo vystavěno. Pánevní dno má funkci posturální - aktivně se účastní držení postury (polohy) těla v prostoru a je jedním ze základních svalů hlubokého stabilizačního systému. Pánevním dnem prochází vývody břišních orgánů, tj. vývod trávicí trubice (rectum, anální otvor), vývod pohlavních orgánů (vagína) a močových cest - močová trubice. Moč a stolici zadržuje pomocí dvou kruhovitých svěračů zavzatých do komplexu svalů. V malé pánvi se dále nachází vnitřní reprodukční orgány (děloha, vaječníky, vejcovody; u mužů chámovody, prostata).

Svaly pánevního dna patří do skupiny příčně pruhovaných kosterních svalů, je tedy možné je ovlivnit vůlí z centrální nervové soustavy (CNS), reagují na přetížení i únavu stejně jako ostatní svaly kdekoli jinde na těle. A také umí bolet. V ideálním případě je svalovina pánevního dna NORMOTONICKÁ, bohužel se ale často setkáváme se stavem sníženého napětí (HYPOTONUS), nebo naopak se svýšeným napětím (HYPERTONUS).

Hypotonie pánevního dna se může projevit zhoršenou aferencí (vnímáním) z oblasti pánve, stresovou inkontinencí (neschopnost udržet moč při pohybu, kašli, kýchnutí apod.), snížením prožitku u pohlavního styku, bolestmi zad, změnou polohy břišních orgánů ve smyslu DESCENZU (sestupu) např. dělohy či dokonce PROLAPSU tj. vyhřeznutí dělohy, vaginy či střeva skrz svěrače mimo břišní dutinu.

Hypertus pánevního dna může být celkový, mnohem častěji je však lokální, vztahující se k několika svalovým snopcům či jen vláknům. Hypertonické svalové vlákno je obvykle obklopeno hypotonickými svaly a celkově pak pánevní dno působí jak ochable, tak i bolestivě. Posilování pánevního dna bez uvolnění těchto hypertonů (spasmů, triggerpointů) bohužel jen prohlubuje stávající obtíže. Mezi ně typicky patří bolestivá, nepravidelná menstruace často s bolestí hlavy a krvácení v koagulech (sraženinách), bolestivý pohlavní styk, neplodnost (i u mužů!), opakované aborty v prvních týdnech těhotenství, křížové bolesti, zadržování moči, neschopnost se zcela vymočit, bolestivá defekace (vyprazdňování stolice). Mezi další příznaky patří např. bolest dolní části zad s projekcí do dolní končetiny, bolestivá kostč, neschopnost dlouhého stání, bolesti hlavy, podbřišku, třísel, vntřní strany stehen.

Jak probíhá vyšetření?

Vyšetření je vždy zcela dobrovolné a můžete se spolehnout na profesionální ale zároveň lidský přístup terapeuta, při zachování stoprocentní intimity a diskrétnosti.

Nejprve je nutné odebrat anamnézu a vyšetřit zevní pánev, břicho, záda a dolní končetiny, zda jsou citlivé referenční zóny, ukazující na příčinu bolesti v pánevním dnu.

V případě, že se rozhodnete podstoupit vyšetření a ošetření svaloviny pánevního dna, bude vám nejprve vysvětlen podrobně celý postup a znovu spolu se ujistíme, že s vyšetřením souhlasíte. Nejprve 15 - 20 min. prohřejeme záda teplým polštářkem. Samotné vyšetření trvá několik málo minut, a máte právo ho kdykoli přerušit. Provádí se v poloze v kleče s rukama na předloktí, při zachování maximální intimity. Terapeut používá rukavice s vrstvou gelu pro co nejšetrnější prostoupení svěračem. Případný hypertonus poznáte jako místo ve svalovině, které zabolí, nicméně po ošetření dochází k velké úlevě a subjektivnímu pocitu prohřátí malé pánve.

Máme-li ještě dostatek času, opakujeme prohřátí pánevní oblasti nahřívacím polštářkem ještě v ordinaci.

Co dál?

V den vyšetření pánevního dna se doporučuje nezaujímat polohy v sedu na kostrči, po příchodu domů ještě použít suché teplo k prohřátí břicha a zad. Nedoporučuje se ten den provádět těžkou práci.

Ze zkušenosti klientů, kteří tuto terapii podstoupili:

  1. Můžete mít během vyšetření ale i poté pocit nucení na záchod. To je normální, neboť v malé pánvi se nachází defekační bod, který se aktivuje naplněním ampule stolicí.
  2. Můžete mít pocit plynatosti. To je možné, neboť během ošetření pracujeme s uvolněním a stahem svěrače a tak je možné nasátí trochu vzduchu do konečníku.
  3. Můžete mít pocit tepla v podbřišku. To je v pořádnku, vypovídá to o zlepšení prokrvení v malé pánvi.
  4. Můžete mít pocit změny nálady. To je v pořádku. Pánevní dno je velmi ovlivňováno limbickým systémem, tedy centrem emocí v CNS; v oblasti bederní páteře vystupuje autonomní parasympatické nervstvo reagující na stres a realaxaci. Z pohledu východní medicíny a východních nauk je v pánevním dnu umístěná první (kořenová) čakra, spojení se zemí, kreativita, probuzení skrytých sil, hranice mezi vědomím a nevědomím. Říká se, že do pánve odsouváme a skrýváme nezpracované emoce.

Kontraindikace:

- akutní zánětlivé a infekční stavy

- akutní bolestivé hemoroidy

- prolaps recta

- fisura ani

- malignita v ošetřovaném terénu

Relativní kontraindikace:

- menstruace

- nesouhlas pacienta

Těhotenství: v těhotenství lze provádět vyšetření a ošetření pánevního dna při nekomplikovaném průběhu a se souhlasem ošetřujícího gynekologa. Poloha na břiše gravitací snese orgány dutiny břišní včetně dělohy a embrya/plodu do spodní části břicha a per rectum se již vyšetřuje čistě svalovina pánevní klenby, která v tu chvíli tvoří strop pánve. Vhodné je podstoupit ošetření pánevního dna 2 - 3 týdny před termínem porodu pro zlepšení tonizace svaloviny pánevního dna a prevenci křížových bolestí během porodu.

IVF: Ženy podstupující proces umělého oplodnění se již pravděpodobně s metodou Ludmily Mojžíšové setkaly. Ošetření pánevního dna je vhodné v období mezi odebráním oocytů (vajíček) a transferem (přenosem) do dělohy. Důvodem je možné reflexní podráždění svaloviny dna pánevního a je tedy dobře, pokud oplodněné vajíčko vcestuje do dobře připraveného, prokrveného a relaxovaného terénu.

Děti a mladiství: do 18 let přichází VŽDY v doprovodu svých rodičů. Celý postup je řádně OBĚMA vysvětlen a pokud oba souhlasí, provedeme vyšetření. Přítomnost rodiče v ordinaci během samotného vyšetření záleží na jeho dohodě s nezletilým klientem.