Formthotics

08.02.2017

Termoplastické stélky Formthotics SystemTM

- vložka do bot je v podstatě ortopedická pomůcka, taková berlička, o kterou se noha má opřít, když už nemůže, když nároky na nohu kladené překračují její možnosti. Jako fyzioterapeut zastávám názor, že bez aktivního cvičení, práce s nohou a poskytování různých podnětů noze např. při bosé chůzi se vložkou samo od sebe zase tolik nevyřeší. Každopádně správným nastavením chodila a kotníku se pak mohou optimálně zatěžovat i další nosné kouby, jako jsou kolena a kyčle a tudíž se tolik neopotřebovávají. Dále se tento vliv postavení nohou odráží i v postavení pánve a páteře - a to i krční páteře. Čili lze ulevit jak bolavým kloubům nohy, tak i bolavým zádům - pokud je příčina v nastavení nohy. To vše je ale nutné posoudit individuálně, nelze to paušalizovat a říct to tak, že každému, koho bolí záda, pomůžou vložky

- výběr správné stélky je zcela individuální a předchází mu i klinické vyšetření v ordinaci. Důležité je i přinést si s sebou boty v kterých bude stélka nošena nejvíce.

- životnost stélky se udává 9 - 16 měsíců, často překročí i dva roky. Záleží na intenzitě používání (pošťačka v terénu/ úřednice za stolem), na terénu kde se používá (písek v botě životnost snižuje), sportovním zatížení (maratonec, sprinter/rekreační sportovec). U dětí se doporučuje začít se stélkami na podzim při koupi zimních prostornějších bot, stélka na jaře ještě dobře vystačí do jarní obuvi a na podzim ještě vypomůže ve sportovní botě dítěte.

- péče o stélku je jednoduchá. Stélka je vyfrézovaná z celistvého bloku polyethylenové pěny. Tento odolný nesavý materiál s uzavřenou buněčnou strukturou lze jen omýt vodou, případně očistit kartáčkem, osušit ručníkem a je hned připravená k použití. NEPRAT V PRAČCE, NESUŠIT NA TOPENÍ! Vložka obsahuje antifungicidní a antibakteriální látku Ultra-Fresh.

- termoplastická vlastnost stélek umožňuje po nahřátí cca 3 minuty na 85oC schopnost přijmout základní korigovaný otisk vaší nohy, což bude provedeno vždy pod konrolou terapeuta. Tím se stélka stává jedinečnou a ideální pro vaše chodidlo. Dále terapeut vyšetří váš stoj ve vašich stélkách a v případě potřeby dále koriguje pomocí lepících klínků, srdíček či subtalárního klenutí.

- adaptační doba 10 - 14 dnů je doba, kdy se chodidlo a vlastně celé tělo adaptuje na nové podněty, které mu stélka poskytuje. Je možné, že tělo, které bylo zvyklé na určité nastavení kloubů a na specifické tahy svalů (zkrácení /oslabení) se začne přetvářet k ideálnějšímu obrazu a tato fáze může být vnímána nezvykle, či bolestivě.

- po cca 14 dnech budete pozváni na kontrolu, kdy bude dle potřeby stélka doladěna pomocí klínků a dalších součástí

- následuje kontrola po 3 měsícíh u dětí a po půl roce u dospělých

- součástí léčby budou i doporučená aktivní cvičení a režimová opatření, včetně chůze naboso ve členitém terénu

- cena stélek se pohybuje od 1000Kč - 2500 Kč, zdravotní pojišťovny na stélky nepřispívají

Z praxe:

Vyfotila jsem si - spíše pracovně a neuměle - chlapce (10let), který od 5let nosí ortopedické vložky a cvičí. Na prvním obrázku je jeho přirozený stoj, vpravo červené stélky Formthotics a vlevo stélky od lékaře. Na druhém obrázku stojí na ortopedických stélkách. Na dolním obrázku vlevo stojí na neupravné stélce tak, jak přijde z výroby, vpravo je naznačená další úprava pomocí klínkování, kterou bude potřeba udělat. Je hezky vidět, jak stélky dodávají noze potřebnou oporu a pomáhají zlepšit osové nastavení kotníku. Důležité ale je mít stále na mysli, že bez aktivního cvičení, práce s nohou a bosé chůze v terénu ani nejlepší vložka funkci nohy nenahradí.